baner candyweb
nebulizator

Dolegliwości dolnych i górnych dróg oddechowych – czy nebulizator to to samo co inhalator?

Jeżeli męczy Cię uporczywy kaszel i cieknąca z nosa wydzielina, zapewne interesują Cię metody skutecznego zwalczania tych objawów. Szukasz różnych rozwiązań, które nie tylko sprawią, że uwolnisz się od dyskomfortu w Twoich drogach oddechowych. Potrzebujesz przede wszystkim poczuć się dobrze sam ze sobą. Na ciele i umyśle.

Zatkany nos oraz uciążliwy kaszel są powodem naszego złego samopoczucia. Z wieloma rzeczami nie radzimy sobie, kiedy męczy nas gęsta wydzielina w płucach, ból głowy i gardła. Sięgamy w tym czasie po różne rzeczy, w tym po urządzenia do przeprowadzania inhalacji w domu – nebulizatory bądź inhalatory. Ale czy wiesz, czym różnią się te dwa urządzenia? A może uważasz, że to jedno i to samo? W tym artykule pokaże Ci, że te dwa terminy oznaczają dwa zupełnie różne urządzenia.

Parujący preparat leczniczy

Na początku wyjaśnijmy różnice między nebulizatorem a inhalatorem. Skupmy się najpierw na inhalatorach, są to urządzenia, przez które pacjent wdycha parujący preparat leczniczy. Inhalacje można wykonywać również za pomocą domowych sposobów, czyli poprzez wlanie gorącej wody do miski i dodanie do niej kilku kropel olejku eterycznego (olejek z tymianku, eukaliptusowy, sosnowy), bądź ziela (rumianek, tymianek, szałwia lekarska, mięta).

„Parówka”, bo tak właśnie zwie się domowy sposób leczenia dróg oddechowych parą wodną, zalecana jest w przypadku przeziębienia, alergii, bądź innych, pomniejszych dolegliwości. Chora osoba przykrywa głowę ręcznikiem lub innym materiałem i nachyla się nad miską z parującą wodą wymieszaną z substancją leczniczą. Para wodna szybko trafia do dróg oddechowych, dzięki zsynchronizowanemu oddechowi.

Taka metoda leczenia dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych sprawdza się w przypadku starszych dzieci i dorosłych. Jeżeli chodzi o małe dzieci w wieku niemowlęcym i przedszkolnym zaleca się korzystanie z nebulizatorów.

Chłodna mgiełka

Teraz przejdźmy do tego drugiego urządzenia. Nebulizator a inhalator mają to do siebie, że oba te urządzenia służą do leczenia dolnych i górnych dróg oddechowych. Z tym że tych pierwszych można używać już od najmłodszych lat, ponieważ są po prostu bezpieczniejsze.

W nebulizatorach dochodzi do przeobrażenia płynnej postaci leku w aerozol. Są to urządzenia wielokrotnego użytku, co rzadko się zdarza w przypadku inhalatorów. Chłodna mgiełka, która powstaje w urządzeniu, trafia bezpośrednio do dróg oddechowych chorej osoby i szybko przynosi ulgę.

Zarówno nebulizację, jak i inhalację zaleca się w przypadku przeziębienia, astmy, alergii, zapalenia płuc lub oskrzeli, rozedmy bądź choroby krtani. Przeciwwskazaniami są między innymi: niewydolność serca, gruźlica, nowotwory, stany wymagające leczenia operacyjnego lub krwotoki.

Wybierz mądrze i chroń swoje płuca przez cały rok

Jedno jest pewne, obie metody leczenia dolnych i górnych dróg oddechowych są skuteczne. Nebulizatory sprawdzą się idealnie przy dłuższej terapii, wymagającej ciągłego dostarczania substancji leczniczej do organizmu. Inhalacja natomiast to dobre rozwiązanie w czasie przeziębienia, alergii i stanów niewymagających większej interwencji.

Podczas nebulizacji wdycha się chłodny aerozol, wytworzony za pomocą pracy urządzenia. Inhalacja to leczenie dróg oddechowych za pomocą gorących oparów ziół leczniczych oraz olejków. Nie należy zatem używać tych dwóch terminów zamiennie bądź łącznie, ponieważ za bardzo się od siebie różnią.