baner candyweb
kryzys laktacyjny

Co to jest kryzys laktacyjny? Jak sobie z nim poradzić?

Każdej kobiecie karmiącej piersią, może zabraknąć pokarmu. Zjawisko to nazywa się kryzysem laktacyjnym. Kiedy taka sytuacja przytrafi się i Tobie, to dobrze byłoby, gdybyś wiedziała jak zachować się w takiej sytuacji. Czy wiesz, jakie mogą być przyczyny kryzysu laktacyjnego? Jak poradzić sobie z tym wszystkim bez większego stresu?

Czym tak właściwie jest kryzys laktacyjny?

Wiele kobiet niepokoi się, że będzie miało problemy z karmieniem dziecka piersią. Jest to normalne zachowanie, ponieważ kiedy ma się mało pokarmu, to nie będzie można wtedy zaspokoić głodu malucha. Oczywiście kryzys laktacyjny może przytrafić się każdej kobiecie. Nazywa się nim sytuację, w której kobieta karmiąca piersią dziecko, nie ma wystarczająco dużo pokarmu do tego, aby je nakarmić. A jak można się domyślać, kiedy dziecko jest nienajedzone, może stać się też bardzo marudne i niespokojne. Kryzys laktacyjny trwa z reguły 2-3 dni. Jednak w zależności od organizmu kobiety może on przebiegać inaczej. Niemniej jednak te dwa czy trzy dni mogą być prawdziwym utrapieniem dla rodziców. Płacz dziecka nie pozwoli im w spokoju odpocząć.

Jakie są przyczyny kryzysu laktacyjnego?

Tak w zasadzie to kryzys laktacyjny jest naturalnym procesem. Wynika on przede wszystkim z tego, że dziecko rosnąc, potrzebuje więcej pokarmu, czyli mleka matki. Z dnia na dzień zwiększenie pokarmu może być niemożliwe. Tak jak wspomnieliśmy wyżej potrzeba na to około 2-3 dni. Okres, w którym następuje kryzys laktacyjny, powinien być przejściowy. Jednak u niektórych kobiet może trwać on znacznie dłużej bądź pojawić się w wyniku innych objawów. Przyczyną kryzysu laktacyjnego może być też:

  • stres;
  • choroba;
  • dieta;
  • zaburzenia hormonalne;
  • noszenie ciasnej bielizny;
  • zmęczenie;
  • nieregularne karmienie dziecka;
  • zbyt rzadkie karmienie dziecka.

To oczywiście tylko podstawowe przyczyny, które mogą odpowiadać za kryzys laktacyjny. Aby w jakimś stopniu zniwelować powstały problem, to nie powinno się przede wszystkim niczym stresować. Jest to całkiem normalna sytuacja, dlatego też nie powinna ona wzbudzać w Tobie niepotrzebnych nerwów.

Co zrobić, aby kryzys laktacyjny nie trwał za długo?

Czas, w którym następuje kryzys laktacyjny, może nieźle dać w kość rodzicom. Dlatego jednym z ich marzeń, jest to, aby nie trwał on za długo. Jeżeli z jakichś przyczyn trwa on dłużej, to powinnaś zadbać o kilka aspektów, które pomogłyby zniwelować Ci czas trwania takiego kryzysu. Na przykład powinnaś zadbać o zdrowe odżywianie, odpoczynek, regularne karmienie, a także używać laktatora w celu pobudzenia produkcji mleka w piersiach. A co najważniejsze, nie powinnaś się stresować, bo ta reakcja organizmu zakłóca jedynie jego spokój. A to nie jest w niczym potrzebne.

A czy ty przechodzisz teraz przez kryzys laktacyjny? Jeśli tak, to pamiętaj, żeby zachować spokój. Taka sytuacja jest normalna.