baner candyweb
rozplenica japońska

Jak uprawiać i zimować rozplenice japońskie?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej o poranku witają nas niskie temperatury i deszczowa pogoda. Krajobraz nie zachwyca, jednak to nie powód do tego, aby zaniedbywać swój ogródek. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się trawy ozdobne, a jedną z najpopularniejszych stała się rozplenica japońska. Jak ją uprawiać i co najważniejsze – zimować? Sprawdźmy!

Uprawa piórkówki

Z każdym rokiem rośnie coraz większe grono miłośników ogrodnictwa, którzy cenią sobie walory rozplenic japońskich. Zanim jednak powiemy sobie stricte o walorach tych atrakcyjnych rośli, pomówmy o ich wymaganiach.

Rozplenica japońska jest prosta w uprawie, choć ma swoje konkretne wymagania i preferencje, o których powinniśmy pamiętać. Ceni sobie glebę żyzną, przepuszczalną bądź próchniczą i woli stanowiska słoneczne. Miejsce, w którym chcemy umieścić swoją własną rozplenicę, powinno być dobrze osłonięte przed silnym wiatrem, a co za tym idzie, ciepłe. W takich warunkach roślina będzie prezentować się naprawdę okazale, a jej liście będą zdrowe i gęste.

W okresie suszy, czyli latem, musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie rozplenicy – pamiętając przy tym, żeby jej nie zalać. Przelana, zbyt wilgotna gleba może doprowadzić do gnicia rośliny. Zimą pamiętajmy o odpowiednim i solidnym okryciu, ponieważ rozplenice nie są w naszym kraju zbyt mrozoodporne. W chłodnych rejonach kraju dobrze w tym celu sprawują się liście w formie namiotu. Taki chochoł ochroni liście i korzenie rozplenicy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Warto wspomnieć również o tym, że odmiana rozplenicy japońskiej o zielonych liściach jest znacznie bardziej odporna na mrozy, niż ta o ciemnych liściach. Przezimowanie ich może być trudne, jednak nie-niemożliwe. Odmiana z ciemnymi liśćmi może być z powodzeniem traktowana, jako jednoroczna.

Walory i zastosowanie rozplenic japońskich

Rozplenica japońska, zwana też trawą fontannową, to niezwykle dekoracyjna roślina. Jest gatunkiem wieloletnim, który naturalnie występuje na terenach Azji i Australii. Swoją nazwę zawdzięcza kopulastemu i fontannowemu pokrojowi – kwitnie w miesiącach od sierpnia do października.

Rozplenice to też trawy ozdobne. Klasyczne odmiany, jakie możemy spotkać w wielu sklepach, to szerokie i wysokie gatunki, które mogą sięgać nawet 1,5 m wysokości. Jednak bez problemu znajdziemy również odmiany karłowate, które idealnie sprawdzą się na skalniakach i w donicach. Z tego względu rośliny te mogą być uprawiane w ogrodach o różnym metrażu.

Kłosy rozplenicy przypominają szczotki do czyszczenia butelek, a niektórym osobom kojarzą się również z tymi, do wycierania kurzy. Istnieje wiele różnych odmian, z których najpopularniejsze, to: „Little Boy”, „Big Boy”, „Black Beauty”, „Hameln” i „Hameln Gold”, czy „Lady U”.

Poszczególne odmiany mogą być wykorzystywane: jako tło dla innych roślin; na żywopłot; dla dopełnienia skalniaków; czy też jako ozdoba chodników, schodów bądź ścieżek. Pamiętajmy o tym, aby odpowiednio pielęgnować rozplenice, jak i również inne rośliny w naszych ogrodach. Nie tylko latem, ale również w okresie jesienno-zimowym.