baner candyweb

Najbardziej niedoceniany zawód na świecie. Kilka słów o krawiectwie

Szycie to niezwykle cenna umiejętność, która otwiera naprawdę wiele drzwi. Krawiectwo to dziedzina, która wymaga od nas nie tylko sprawnych rąk i dobrego oka. To również praca, w której trzeba się dobrze skupić i być dokładnym. Krawiec to jeden z najbardziej niedocenianych zawodów w dzisiejszych czasach. Nie mówię tutaj o projektantach, którzy tworzą naprawdę wspaniałe dzieła sztuki na światowe wybiegi mody, tylko o zwykłych i szarych krawcach i krawcowych, którzy pracują w pocie czoła, najczęściej na umowie na akord, aby zarobić tą najniższą krajową pensję. Na świecie również nie traktowany jest dzisiaj, jako jakiś szczególnie zaawansowany i trudny. W rzeczywistości praca krawca, jest o wiele bardziej wymagająca. Dzisiaj dowiemy się nieco więcej na temat tego, jakże pięknego zawodu. Zapraszam do lektury.

Czym jest krawiectwo i zawód krawca?

Zawód krawca sięga kilkudziesięciu tysiącleci wstecz. Człowiek słabo ogarnia pojęcie czasu, więc nie jest mi dane stwierdzić, na kiedy datuje się początki krawiectwa. Niemniej jednak wiadoma nam historia krawiectwa sięga już czasów paleolitu, a umiejętność szycia, jest jedną z tych umiejętności, które udoskonala się i opanowuje latami. W Polsce pierwsze napomknięcie o zawodzie krawieckim datuje się na rok 1282 w porywach do 1297 roku – według oksfordzkiego Słownika Języka polskiego.

Zawód krawca był zawodem rzemieślniczym i do XIX wieku, można było spotkać się z takim podziałek, jak krawiec:

  • klasztorny,
  • dworski,
  • folwarczny,
  • miejski oraz wiejski.

Mistrz krawiectwa mógł również dzielić się na płóciennego, który szył szaty dla mężczyzn oraz jedwabnego, który szył szaty dla kobiet. Był to niezwykle powszechny fach, w końcu ktoś musiał zajmować się tworzeniem tych wszystkich wytwornych sukien i garniturów dla wielkich rodów książęcych.

Czym zajmuje się krawiec?

Praca krawca nie polega tylko na samym szyciu, to również wiele innych czynności, które są wymagane do tego, aby powstał produkt końcowy. W dzisiejszych czasach mamy naprawdę mnóstwo zakładów krawieckich i samozwańczych krawców, czy też krawcowe, które oferują swoje usługi na naprawdę wysokim poziomie.

Do ich głównych obowiązków należy między innymi projektowanie ubrań, ustalanie ich wymiarów, nanoszenie poprawek krawieckich na gotowe ubrania, czy też dobieranie odpowiednich materiałów, metod życia oraz narzędzi – główną rolę gra tutaj oczywiście maszyna do szycia.

Co z ceną?

Jeżeli chodzi o przedział cenowy, to w zależności od tego, w jakiej formie krawiec wykonuje swoją pracę, cena za usługę może się różnić. Wyróżnia się bowiem dzisiaj krawców lekkich i ciężkich. Ważną kwestią jest również sprzęt, jakiego krawiec używa do szycia materiałów, z których powstają niekiedy niesamowite dzieła sztuki. I tak mamy maszynę stebnówkę, dziurkarkę, owerlok, zgrzewarkę, czy też pikówkę. W zależności od rodzaju ubrania, każda maszyna inaczej szyje i tylko doświadczony krawiec lub krawcowa wiedzą, jak ją obsługiwać.

Jeżeli więc marzy nam się praca w zawodzie krawca, może dobrym pomysłem będzie wzięcie udziału w kursie, który pomoże opanować umiejętności szycia w krótkim czasie. Każdy jest w stanie nauczyć się szyć, jednak do tego potrzeba czasu i cierpliwości. Zawód ten nie należy bowiem do najłatwiejszych zajęć, ale jest za to bardzo dobrym zajęciem, które możemy wykonywać w ramach hobby.